1. Qr kod, İki boyutlu (2D) barkoddur

Bir boyutlu (1D) barkod ne diye sorabilirsiniz. Aşağıdaki şekilde göreceğiniz üzere yatay konumda verileri olan barkoda bir boyutlu barkod denmekte.

İki boyutlu barkod ise hem yatay hem dikey de bilgilerin şifrelendiği barkod türüdür.

2. 2D barkod çeşitli datalarınızı saklayabilirsiniz

1D barkod da -meraklıları için belirtmekte fayda var-  en fazla 30 numarayı saklayabilmektedir. 2D barkod ise 7.089 numarayı  depolama özelliğine sahiptir. Bu kadar numarayı saklayabilmesinin getirmiş olduğu özelliklerinden bazıları ise;

 · Text

· Hyperlink

· Telefon numaraları

· SMS/MMS mesajı

· Email gönderme

· Kontak bilgileri (vCard veya meCard)

Hyperlink, yukarıda sıralananlar içinde favori özelliğimdir. Bizlere inanılmaz kolaylıklar sunabilecek bir özelliktir.

 

 

3. QR kodun içindeki dataya ulaşmanız için

2D boyutlu barkodun içindeki bilgilere erişebilmek için akıllı telefonunuza bir uygulama indirmelisiniz. QR Droid, İ-nigma, BeeTagg QR Reader, ScanLifeQR Code, Norton Snap QR Reader  ve Codee QR Code bunlardan bazılarıdır.

4. 2D Barkodu her yere uygulayabilirsiniz

Şekli veya metini oluşturmanız yeterli ondan sonra nereye uygulamak istediğinize karar vermelisiniz. Dikkat çekici, kolay okutulabilinir ve yerine göre büyük olmasına dikkat etmelisiniz.

5. Yükselen trend: Mobil üzerinden barkod okutma

Global arenanın lider mobil barkod çözümleyicilerinden olan Scanlife,  1 Ocak ile 31 Mart arasındaki Mobil Barkod Trend raporuna göre,

 · 2D nun trafiği geçtiğimiz seneye oranla %800 artmış

· Medya ve perakende sanayisi bazı kampanyalarında 2D yu kullanmış

· En fazla Android işletim sistemi üzerinden taranma yapılmış

6. QR kod kullanımı oranını 

MIS (Mobio Identity Systems) tarafından Kuzey Amerika da yapılan araştırmanın sonucuna göre QR kodu en fazla kullananlar 34 ile 44 yaş arasıdır.


7. Diğer 2D Barkod türleri

En fazla bilinen 2D barkod format türleri; QR kod, DataMatrix, ScanLife Ezcode ve Microsoft Tag. Google Trend Analize göre bunların içinden en fazla araştırılan QR kod dur.

8. Yaratma ve İzleme Araçları da mevcut

2D barkodun depoladığı URL hyperlinkler için URL-kısaltıcı ve web analitik iyi bir başlangıç sağlar. Kapsamlı taramayı izlemek için barkodun içine tarama analitiğini de yaratmalısınız. Bazı yönetim araçları nerede, kaç defa  tarandığı gibi değerleri vermektedirler.Bu araçlar ucuz olmakla beraber bazen ücretsizdirler.

2D Barkod Yaratma ve İzleme Araçları;

· Microsoft Tag (Tag)

· ScanLife (EZcode, QR, DataMatrix, UPC)

· Tappinn (QR, UPC)

· Paperlinks (QR)

· QReateBUZZ (QR)

· BeQRious (QR)

· SPARQCode (QR)

· QReate and Track (QR)


9. Küçük ve kompleks QR kodlar okunmayabilir

Fazla bilgi içermesini istiyorsanız, kodu büyük dizayn etmelisiniz. Hyperlinkleri, kısaltılmış url çevirmeye unutmamakla beraber analitik izleme parametrelerini de linki kısaltmadan önce eklemeyi unutmayın.

Ayrıca back-up ın da olmasını sağlayın. Bu sayede akıllı telefonu olmayan kullanıcıların da katılmasını sağlamış olursunuz.

 

10. Yaratıcılığınızı da katabilirsiniz

Qr kodların içinde Hata Düzeltme Düzeyleri  bulunmaktadır ve bu sayede zarar  görse bile taranabilinir. Kodun %30 u zarar gördüğü taktir de taranmama olasılığı yüksektir. Bu da aslında özgürce Qr kod yaratmanıza imkan sağlamaktadır.

Hayalinizdeki Qr kodu yaratmak istiyorsanız, QRarts.com veya Delivr.com adreslerini ziyaret etmenizi öneririm.

Leave a Comment