Facebook’ u ve diğer sosyal medya mecralarını devamlı kullanan kişiler  olarak. Size hem bazı kaynaklardan hemde izlenimlerimizden yola çıkarak bazı bilgiler vermek istiyoruz.  İlk olarak şunu belirtelim yönettiğimiz bazı sosyal medya hesapları  var ve tabiki bizde rakiplerimizi takip ediyoruz. Fakat o kadar çok fazla sayfa takip edince gözünüze bazı şeyler çarpıyor. Örneğin, benim yönettiğim hesaplardan bir taneside otel hesabı. Bu sebeple, bir çok otel hesabı takip ediyorum.  Gözüme takılan en önemli olaylardan biri de şirket hesaplarının çoğu açılıyor fakat hesaplarda ki güncelleme neredeyse yok denecek kadar az. Bu sebeple, “Facebook Marka Sayfalarına Neler Oluyor?” diye durup bir düşünüyosunuz. Konu hakkında araştırma yapan yabancı bir şirket inanılmaz rakamlar ortaya koymuş.  İlk olarak şunu belirtelim, hayran sayfalarının 4’ te 3’ü güncellenmiyor ve bunların büyük çoğunluğu şirket sayfası. Şöyle bir Facebook şirket sayfalarına uğrayın mutlaka bir tanesi gözünüze çarpacaktır.

Facebook kendini hemen hemen her ay güncelleyip işleri biraz daha markalara yönelik düzenlemesine rağmen, markalar bunu çok da umursamıyor gibi. İşin başka bir tarafı da, bazı markaların ve ajansların Facebook yeniliklerinden sonra şikayetleri de olması ve bazı yeni özellikleri kullanmak istemelerine rağmen yeniliklerin maddi koşullara göre yapıldığı. Kesinlikle bu konu da haklı oldukları bir gerçek. Örneğin, yapılan paylaşımların altına “Tanıtımını Yap” butonu eklenmesi. Eskiden bu buton olmadan paylaşımlar yeterince kişiye ulaşıyordu fakat şimdi ücretli bir sistemle kişilerin görmesi sağlanıyor. Ama, şunu da belirtelim bu butonla sayfayı sadece beğenenlerin değil beğenenlerin de arkadaşları görebiliyor. Üstelik 50 TL’lik bir ödemeyle erişim  40-70 bin kişiye kadar çıkabiliyor. Kısacası işin hem iyi hem de kötü tarafı var. Bu sebeple bazı markalar bu yenilikleri kullanmayı çok istemiyor.

Ayrıca, Facebook’ ta sadece profil  hesabı olanlar bile bu butonu kullanmak zorunda kaldı. Durum paraya dönünce işlerin biraz daha değiştiği ortada. Hem bu sebeple hem de hala klasik medya mecralarının kullanılmasına devam edilmesinde dolayı markaların Facebook ve hatta diğer sosyal medya mecralarını  algılayamadıklarını söyleyebiliriz. En azından sayfa güncellemeleri yeni Facebook algoritmasına uygun bile yapılsa belirli bir hedef kitleye ulaşılabileceğini düşünüyorum. Tabii offline mecraları da sosyal medya mecralarıyla birlikte kullanmak gayet verimli sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Aşağı da yer alan tabloda Mart ayından Ekim ayına olan kadar olan etkileşim oranlarını görebilirsiniz. Bu arada bu araştırmanın 5 milyon Facebook marka sayfası üstünde yapıldığını belirtelim. Düşüşü net bir şekilde görebilirsiniz.

Ama, şunu da belirtelim bu düşüş hayran düşüşü değil sayfadaki güncellemeye bağlı olarak sayfadaki etkileşimin düşüşüdür.Tavsiyeler:

Yeni İşinizi Facebook’ ta Bulun

Yeni Facebook Algoritamasının Etkileri

 

 

Leave a Comment