İnternette başarıya ulaşmanın en iyi yöntemlerinden biri internettin kat ettiği yolu anlamaktan geçmekte. Aşağıdaki infografik, internetin son on yılını sayısal veri ve örneklemeler ışığında yaparak geleceği anlamamız için ışık tutuyor.

Yıl 2002, internet kullanıcısı 569 milyon kişi mevcuttu ve bu rakam dünya populasyonunun %9.1’ne eşitti. Aynı yıl ülkemizde ise 6 milyondan fazla internet kullanıcısı bulunmaktaydı.

Yıl 2012, internet kullanıcı sayısı 2.27 milyara ulaşırken  dünya populasyonunun %37’si sanal dünyadaki yerini aldı. Son 10 yıl da internet dünyasına kişi sayısı

Kullanıcı sayısından sonra gelen en önemli başlık ise internette harcanan süredir. 2002 yılında insanlar günde 46 dakikalarını internette geçirirken 2012 yılında bu rakam 4 saat fırlamış. Bu konuda sosyal medyanın ve alışveriş sitelerinin katkısı çok büyük diye düşünüyorum.

2002 yılının büyük şirketlerinden olup internettin gelişmesini sadece izleyen ve bu yönde hiçbir adım atmayan firmaların durumları çok güzel özetlenmiş;

    Blockbuster,  pek çok teklife karşın Netflix’i almayı red ettiler. Firma 2010 yılında iflas ederek uydu televizyon sağlayıcısı Dish Network tarafından satın alınır ve kar sağlamayan pek çok mağzası kapatılarak Netflix’e rakip yaratılmaya çalışılır.

     Borders, internetten kitap satmayı red eder. 2011 yılında da iflasını açıklar.

     Tower Records, dijital müziğe yavaş adımlarla adapte olunca 2004 ve 2006 yılında iflasını açıklar.

 

Leave a Comment