Kim bu sosyal medya uzmanı ? Ne yapar ve ne eder ?

Memleketim de sosyal medya patlaması var.  Herkes sosyal medya uzmanı herkes bir şeyler konuşuyor ve duyuyor; herkes sosyal medya uzmanı olmak istiyor. Hani bir zamanlar herkes halkla ilişkiler uzmanıydı ya. Şimdi de herkes sosyal medya uzmanı… Ama gerçeklerden kaçamazsınız. Bu iş öyle 2 tane hesabın olunca olmuyor. Şimdi size kısaca sosyal medya uzmanını biraz  anlatacağız.

Böyle bir kişi nasıl özelliklere sahip olmalı?

İlk olarak bir sosyal medya uzmanı gerçektende sosyal olmalı. İletişime açık, çok iyi empati kurabilen, sabırlı ve güncel olanı takip eden bir kişi olmalıdır. Gerçektende karakterinizde bu özellikleri barındırmıyorsanız gelecekte meslek olacak bu alanı gerçektende seçmeyin derim. Temel olarak bu özelliklerin üzerine şunları ekleyebiliriz,

-         Sosyal medya grafiklerini okuyan.

-        Yönettiği veya yöneteceği hesaplarda ki hedef kitleyi çok iyi tanıyan. Hatta sayfa veya hesaplar yeni açılacaksa, bu hedef kitle hakkında bir araştırma yapmak çok daha faydalı olacaktır (Bütçe varsa bir monitoring yazılımı da kullanılabilir.)

-          Her sosyal ağ için farklı bir yöntem izleyip ve bunu çok iyi belirleyebilen.

-          Özellikle Facebook, Twitter, G+, Instagram, Youtube, Foursquare, Pinterest gibi ağlarla içli dışlı olması ve her an yeni çıkabilecek bir sosyal ağada adapte olabilecek.

-          Eğer bu sosyal medya uzmanı bir işletmede çalışıyorsa bu işe başlamadan önce bu işletmeyi çok çok iyi tanıyacak.

-          İlk olarak pazarlama departmanıyla daha sonrada diğer tüm departmanlarla her an iletişim içinde olabilen.

-     Mobili bilen ve lokasyon bazlı reklam dediğin de ık mık etmeyecek.

-     Yazar çizer olmasada imlasına dikkat edebilen.

-     Çalıştığı ajansla içli dışlı olacak gerekirse ajansta kalacak.

-     Yeni reklam mecralarından korkmayacak deneyecek, öğrenecek ve uygulayabilecek.

-     Eskilerin tabiriyle 10 elinde 10 marifet değil ama 10 elinde 10 hesap olabilen.

-     Fotoğraftan az da olsa anlayacak. Facebook’ a yükleyeceği fotoğrafları direk yüklemeden bir gözden geçiren.

-        Örneğin, 80.000 kişinin bulunduğu bir sayfada doğabilecek krizlere hazırlıklı olacak.

-        Gece ve gündüz’ ün karışmasına çok aldırış etmeyecek. Çünkü düzenlenen bir yarışma uygulamasının bir anda saat sabaha karşı 03:00‘ te sıkıntı çıkarabileceğini bilmeli.

-          İçeriğin sadece yazıdan ibaret olmadığını bilip, bir ses formatının bile çok iyi bir içerik olabileceğini bilecek kişi.

Belki de bu özelliklere başka özellikler de eklenebilir.  Bu yazıyı okuyan arkadaşlarımız hem kendilerine hem de etrafındakilere sosyal medya uzmanını bir sorsunlar bence. Bu işe girip de pişman olan bir sürü insan da tanıyorum. Çünkü şirketlerde sosyal medya uzmanın kim olduğunu bilmediği için fazladan size bin bir tane iş buyurabiliyorlar. Şu anda bazı şirketlerde sosyal medya uzmanın sadece fotoğraf yükleyen ve paylaşan adam olduğunu düşünen yönetimler bile var. Buradan size söyleyeceğim fazladan iş yükü almayın ve böyle işleri kabul etmeyin. Çünkü sosyal medya yeterince vakit alıyor. Açıkçası, bir de üstüne onu da yap bunu da yap pek olmuyor.

Ayrıca, bu kadar hızlı değişen ve sektörle ilgili bilgi kaosunun olduğu bir zaman da ,bu bilgiler içinden doğru olanı süzebilmek ve uyguladığınız işlerle bunları sentezleyebilmek de çok çok önemli. Daha fazla bilgi ve video için Dijivideo‘ dan ayrılmayın !

 

2 Comments Leave a comment
 • MGencer

  İ.T. Manager, Grafiker birer Sosyal Medya uzmanıdır. mı acaba?

  • serkan irisli

   Murat Bey merhaba,

   İlk olarak ilginiz için teşekkür ederiz. IT manager yada Grafiker daha farklı alanlardır. Her ikisini de ayrı bir meslek olarak değerlendirmekte fayda var. Fakat, İk sitelerinde sosyal medya uzmanı adı altında şirketlerin aradığı elemanların özelliklerinde bu bahsettiğiniz mesleklerin gerektirdiği özellikleride sosyal medya uzmanından istemektedir. Bu sebeple, şu anda Türkiye’ de yer alan bir çok firma sosyal medya kaosu yaşamakta ve hatta, şirket içinde IT’ ye sosyal medya görevleri bile verilmektedir. IT, grafik ve sosyal medya ayrı ayrı kişiler tarafından yapılmalı ve birbiriyle iletişim halinde ilerlemelidir. Umarız, sorunuzun cevabını kısa da olsa vermişizdir. İyi günler dileriz. SERKAN IRISLI

Leave a Comment