Starcom MediaVest Grub’un, Campaign Türkiye Dergisi’nde yayınlanan yazısında kullandığı verilere göre, Türkiye’deki akıllı cep telefonu kullanıcıları mobil interneti sosyal medya hesaplarına erişmek için kullanıyorlarmış. Aslında bunu anlamak için birazdan göreceğiniz verilere çokta gerek yok çünkü toplu taşıma araçlarında biraz gözlem yaptığımızda sonuçun aynı olacağından emin olabilirsiniz.

Dünyada ve Türkiye’de akıllı cep telefonu ve mobil internet kullanımının her geçen gün artığı gün gibi aşıkar. BTK’nın yayınladığı en son verilere göre de Türkiye’deki, mobil penetrasyon oranı %88,5’de, aynı dönemde Avrupa’daki mobil penetrasyon oranı ise %135’dir. Anlayacağınız üzere uzun ince bir yoldayız :)

3G abone sayısı 2011’in ikinci çeyreğinde 22 milyonken, 2012’nin aynı döneminde 37,7 milyona ulaşmıştır.

Mobil internet kullanım miktarı, 2011’in ikinci çeyreğinde 6,5 milyonken, 2012’nin aynı döneminde 15 milyona yükselmiştir.


Rakamların dile getirdiği üzere, mobil internet kullanımında hızlı bir artış mevcut. Peki mobil interneti ne amaçla kullanıyoruz?  Tabii bu her ülkeden ülkeye değişiklik göstermekte olup, ülkemizde aktif internet kullananların %70’nin verdiği cevap, sosyal ağlara bağlanmak olmuş. Rakam bana biraz az gibi geldi. Nedeni ise; televizyon karşısında, birini beklerken, okulda, canımız sıkıldığında, bir yerden bir yere giderken (tabii araba kullanmıyorsak) akıllı telefonlarımıza sarılarak sosyal ağlardaki gelişmeleri, eğlenceli bilgileri veya güncellemeleri mobil internet üzerinden takip yapmaktayız ve tüketmekteyiz.

Yaş ilerledikce internete mobilden bağlanmak yerine masaüstü bilgisayarın tercih edildiği gözükmekte ki; bu da çok normal çünkü yaş ilerledikçe insan teknolojiye kolay adapte olamıyor. Gerçi teknolojinin  hızının de göz ardı etmemek lazım.

Leave a Comment