Markalar, varlıklarını sürdürebilmek için kıyasıya savaştıkları bir dönem de sürdürülebilir başarının gerekliliklerini de yerine getirmeye çalışıyorlar. Özellikle sosyal medyanın da etkisiyle markalar bu alanı daha çok iki diyalog kurma ve podyum da yürüme gibi görüyorlar. Aynı zaman da podyum da yürürken ters bir hareketle tökezleyeceklerinin de bilincindeler. McDonald’s Kanada da tökezledikten sonra kalkıp yoluna devam edenlerden.

Ocak ayından Twitter’da #McDStories hagtag ile insanlarla iyi bir elektrik yakalayacağını düşünürken bir an da işler ters gidip sonunda bir korku hikayesine dönüştü. Bu başarısızlıktan çok iyi ders çıkarmış olacaklar ki “Our Food Your Question” sloganıyla yola çıkarak web sitesi üzerinden müşterilerinin sorularına cevap vermeye başladılar. Hatta bazı sorular için video bile hazırlandı. Marka deneyimine farklı bir boyut kazandırması açısından gayet başarılı ve cesurca bir atılım. Ayrıca olumsuzlukları olumluya dönüştürmesi açısında taktir edilmesi gereken bir hareket.

McDonald’s, “Neden benim hamburgerim reklamdakilerin aksine çok üzgün ve soluk gözüküyor” sorusunu o kadar beğendi ki soruya video ile karşılık verdi. Video 19 Haziran’dan bu yana 6 milyonun üzerinde kişi tarafından izlenerek markanın ne kadar doğru bir hamle yaptığını da bu sayede kanıtlamış oldu.

Tavsiyeler:
Golf Topu 178 Km Hızla Giden Arabanın İçine Girerse
Eski Sevgiliyi Arama Derdine Son

Leave a Comment