Pinterest, şu anda sosyal ağlar içinde dünyada üçüncü sıra da. Nasıl oldu da bu kadar hızlı yükselip, kısa zamanda bu büyük başarıya imza attı?

İlk olarak şunu belirtmekte fayda var ki bu yükselişe en büyük katkıyı bayanlar yapmış durumda. Kullanıcılarının  %98’ i bayanlardan oluşuyor ve yaş aralığı 24-35. Böyle bir durumda da gözünüze en çok yemek, elbise, koku, makyaj malzemesi, erkek fotoğrafları yansıyor.

Büyüme rakamları ise inanılmaz, sadece 2012 ilk aylarında, %50 artış ve 21 milyon tekil ziyaretçi.  2012’ nin ortalarını geçtik, şu anda ne kadar olduğunu siz hayal edin. Pinterest’ in bu çılgın büyümesine kimsenin engel olamayacağı kesin.

Diğer bir yararlı özelliği ise bu muhteşem sosyal ağın internette trafiği arttırması. Şirketler ve şahıslar kendi sitelerine trafik sağlayabiliyorlar veya başka bir link e yönlendirme yapabiliyorlar.  Ama, ilk olarak sizi takip edenlerin sayısını arttırmak gerekli. Örneğin, Pinterest Türkiye’ de, yeni yeni kullanılmaya başlandı. Bazı şirketlerin de kullanıcı sayısını arttırmadan kampanyalar yapmaya çalıştığını da gördük. İlk olarak gerekli hedef kitleye ulaşmadan yapılan bu kampanyalar başarısız oldu diyebilirim. Çünkü katılım olmadı. Hatta, bazı şirketler Facebook’ u kullanarak bir sekme yarattılar ve kampanyalarının bu şekilde daha da hareketlendireceklerini düşündüler. Ama nafile…   Önemli olan ilk şey iletişim.  Web sitenize ve sosyal medya sayfalarınıza özel Pinterest butonları koymak, Pinterest sayfanızın biraz reklamını yapmak, ayrıca tüm bunların yanında da biraz daha bu çılgın platformun Türkiye’ de gelişmesini beklemek hiç fena olmayacaktır. Zaten şu anda ben bu yazıyı yazarken bile yeni üyeler kazanıyor.

Belki diyeceksiniz ki “Nereden uyduruyorsun bunları arkadaşım?”. Bunu rakamlar söylemekte,  Amerika’ da kullanıcı sayısında ki artış %50 ve 18 milyon tekil ziyaretçisi var. Biz de rakamlar çok iç açıcı değil. Bunu belirtmekte fayda var. Bizde Pinterest170 bin tekil ziyaretçiye sahip ve günlük 10-12 bin ziyaretçi. Sayfa görüntüleme rakamları açısından fena değiliz. Fakat şunu da belirtelim. Pinterest gelişecek ve mutlaka Facebook’ ta ki gibi yenilenecektir. Mesela, ben Pinterest’e ilk üye olduğumda hemen Ipad veya Iphone sürümü var mı diye bakmıştım ama hiçbir şey yoktu. Fakat,  şu anda mevcut. Özellikle iç pazarı hedef alan şirketler buna göre hareket etmek zorundalar. Fakat, dış pazarı hedef alanlar için durum farklı örneğin bir otel veya havaalanı şirketi takipçi sayısını daha da kolay arttırabilir. Hedef Kitlesi her zaman geniş olduğu için gerekli hamleleri yaptığında daha başarılı olacaktır. Fakat, Pinterest gereken ilgiyi bulduktan sonra durum herkes için aynı olacaktır.

Bugün Türk markaları için Pinterest’te kampanya yapmak henüz erken diyebiliriz çünkü Pinterest’in kullanıcılarınını büyük bölümü hala ABD’de yer almakta. Bu açıdan Türk markaları şimdiden gidip kendi isimleriyle hesaplarını alabilir ancak kampanya yapmak için erken, beklemekte fayda var. Dijivideo

1 Comment Leave a comment
 • Oyunu

  Howdy would you mind letting me know which webhost you’re utilizing? I’ve loaded
  your blog in 3 completely different browsers and I must
  say this blog loads a lot faster then most.

  Can you suggest a good hosting provider at a reasonable
  price? Cheers, I appreciate it!

Leave a Comment