Türkçe ve yabancı kaynaklı sitelerde  2012’deki dijital trendlerin ne olacağına dair bolca yazı bulabilirsiniz. 2012’de Türkiye’de özellikle qr kodlu çalışmaların daha fazla yer alacağını ve insanların daha fazla benimseyeceğini tahmin ediyorum. Bu yazım da ise sadece Qr kod hakkında  geçmişten günümüze yapılan en iyi qr kod uygulamarından ve geleceğinden bahsetmeye çalışacağım.

Dünya geneline baktığımızda 2011 ile 2012 arasında trend olarak bir değişim beklememekle beraber özellikle ülkemizde henüz emekleme devresinde olan qr kod uygulamalarının  olumlu geri dönüşlerinin (satış ve pr anlamında) artmasıyla beraber büyük firmaları bu alanda füzel ve yaratıcı işlere imza atacaklar. Örneklere geçmeden önce tekrar Qr koda kısaca değinmekte fayda var.

Qr kod nedir?  2 boyutlu barkodun bir çeşidi. Peki ne işe yarar? Gerçek dünyadan sanal dünyaya geçişler için kullanılmaktadır.  Olmazsa olmazı nedir? Yalnız akıllı cep telefonları ile kullanılabilmektedir. Qurify, Kaywa, Scanbuy, QR Stuff, Delivr  ve vb. sitelerinden qr kod üretebilirsiniz. Ama unutmayın ki qr kodu kullanabilmek için akıllı telefonlara qr kod aplikasyonunun indirilmesi gerekmektedir.

Qr kod ülkemizde ilk olarak kartvizitler ve dergilerde kendini göstermeye başlamıştır. Bunu daha sonra internet siteleri  izlemiştir. Ama asıl sorun  Qr koda en fazla ilgiyi göstermesi gereken sektör olan perakende sektörünün gelişmelere neden uzak kaldığıdır. Tabi bu da başka bir  yazı konusu J

2012 yılı içinde özellikle parekendi ve GSM sektörleri de qr kodu kullanmaya başlayacaklarını ümit ediyorum. Şimdi gelin dünya’da qr kod uygulama örneklerine göz atalım.

Ocak 2012 içinde Qr kod kullanılarak yapılan 1 tane kampanya ve 1 tane de viral tanıtım  bulunmaktadır. Bunlar, Mercedes A-Class ve Scandinavian Airlines’in uygulamalarıdır.


Marcy, “Backstage Passes”  adı verdiği ve qr kod kullanarak gerçekleştirdiği kampanyası sayesinden  bir aylık beklentinin dört katı üzerine çıkmışlardır. Yaptıkları son kerece basit ve akılcı bir uygulamadır. Tommy Hilfiger ve P. Diddy gibi ünlüleri yer aldığı ürünlerin perde arkasını gösteren farklı bir kampanya.

Best Buy ise 2010 yılı son bahar döneminde qr kod kullananlar arasına katıldı. Kurgusuna gelecek olursak, müşteriler qr kodları okutarak Best Buy’in mobil sitesi üzerinden ürünlerin özelliklerine erişebilmektedirler. Spencer Knisely (Kidemli Direktör) göre qr kodu kişiye özel alışveriş asistani dönüştürmek istediklerini belirtmiştir.

Polo Ralph Lauren ise 2010 yılında mobile platformunu qr kod uygulaması ile hayatta geçirmiştir. 2011 yılında ikinci iphone app uygulamasıyla beraber “Kendi Rugby nizi yapın” sloganıyla beraber kişinin kendi tişörtünü tasarlamasını mümkün kılmıştır.

Dünya genelinde qr kod uygulamalarının maliyeti az ve ölçülebilir olmasından dolayı pek çok firma/marka kampanyanyalarına qr kodu da dağıl etmektedir. Sırf qr kod kullanılarak yapılan kampanyalar ve uygulamalar mevcuttur.  Ülkemizde de qr kodlu çalışmaların yerini alabilmesi için öncelikle halkın merak ederek bilinçlenmesi gerekmekte. Aksi taktir de yapılacak qr kod çalışmaları beklentilerinizi karşılamayabilir.

Leave a Comment