Comscore,  Haziran 2011’deki Qr kod kullanıma ilişkin verilerini Ağustos 2011’de açıklamıştı. Buna göre Amerika’da 14 milyon mobil kullanıcısı içerisinden %6,2 lik kısım Qr kodu kullanmış. Kullanımın cinsiyet dağılımı ise %60,5 erkek ve  %39,5 kadın.

Qr kodu en fazla kullanan yaş aralığına göz attığımız da gençlerin aksine ilk sırada %36,8 ile 25-34 yaş aralığı gelmekte onu  %19,6 35-44 yaş aralığı izlemekte üçüncü sırada %16,6 ile 18-24 yaş grubu gelmekte.

BrandSpark International’ın Şubat 2012’de açıkladığı veriler de ise %66  ile 18-34 yaş aralığı birinci sırada, %48 ile 35-49 ve %43 ile 50 yaş ve üzeri gelmekte.

Comscore’un datası üzerinden Amerika ve Avrupa’yı karşılaştırdığımız iki kıtanın kullanım alışkanlıklarının birbirinden farklı olduğu net bir şekilde çıkıyor.

Qr kodun Avrupa ve Amerika’da kullanım alanı en fazla “ev” olarak gözükmekte. Ülkemizde de gazate okuma oranlarının yüksek olduğunu göz önünde bulundurduğumuz da güzel ve düşük bütçeli bir kampanyaya imza atılması içten bile değil.

Avrupa ve Amerika’da restorantlar sonuncu sırada gelmekte. Halen tam olarak bu alan benimsenmese de büyük bir pazarın olduğu aşikar. Akıllı mobil telefonların kullanımının yaygınlaşması ve iyice hayatımıza entegre olması ile beraber şuanda tahmin edemeyeceğimiz sektörleri etkileyeceği kesin.

1 Comment Leave a comment
  • Paulette

    Thanks a bunch for sharing this with all of us you really know what you are talking about! Bookmarked. Please also visit my site =). We could have a link exchange contract between us!

Leave a Comment