Facebook, eğlence, sosyal ve iş hayatımızın hepsini kapsayacak

Büyük firmaların veya markaların insan kaynakları, işe alım öncesinde kişilerin Facebook ve Twitter sayfalarına bakarak, kişilik analizi ve işe uygun olup olmayacağının kararını veriyorlar. Yakında bu süreç farklı bir boyut kazanarak markalar/firmalar işe alım süreçlerini Facebook üzerinden de yürütüyor olacaklar. Kulağa hoş geliyor değil mi?

Sosyal Medya dünyasındaki gelişmeleri takip eden insanlar Linkedin’nı bilirler. Global olması, yeni kişilerle tanışma imkanı sunması, grupların bulunması ve kolay kullanımı nedeniyle iş dünyasındaki pek çok profesyonelin yer aldığı ve tercih ettiği sosyal bir ağdır. Linkedin’i doğru şekilde kullandığınız taktirde çok rahat iş bulabilirsiniz veya iş sizi gelip bulabilir.

Twitter’dan da iş bulmak mümkün. Çoğu ajansın ve bazı büyük firmaların/markaların insan kaynakları veya müdürleri iş ilanlarını twitter üzerinden de vermekteler. Bu sayede cv nizidoğru adrese ve kişiye elden teslim etmiş oluyorsunuz ki; bu size sandığınızdan da fazlaavantaj sağlayabilir.


Linkedin ve Twitter’a değindikten sonra asıl konumuz olan Facebook’a gelelim. Boeing,Starbucks, Pfizer ve diğer firmaların Facebook sayfasından iş başvurusu yapabiliyorsunuz.Peki ülkemizde bunu yapan firmalar/markalar var mı diye soracak olursanız, cevabım“ender” olacaktır.


2012 yılında Türkiye’nin en değerli ilk 15 markasının Facebook sayfasından iş başvurusu yapılamıyor. Bunun yanında insan kaynakları danışmanlık firmalarından olan Adecco’nun Facebook sayfasından açıkta olan posizyonlar için başvuru yapabilmeniz şu anda mümkün. Bir, iki sene içinde bizim ülkemizde de bu sistemi hayata geçirecek büyük markalar olacaktır. Bu sayede hayalini kurduğumuz firmalara/markalara bir adım daha yakın olacağız.

Tavsiyeler:

Tweetleriniz Ne Kadar Etkili
Üye Sayınızı Arttırmak İçin Bunları Yapin
Sosyal Medya’da 7 Günah

 

3 Comments Leave a comment
 • Visit This Link

  Hey! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Thank you!

 • johndeal

  Türkiye’de facebook üzerinden iş başvurusu yapabildiğiniz bir çok örnek firma var. Stfa, Perfetti Kariyer, Ford Türkiye Kariyer, Abank Kariyer, Siemens Kariyer, Nestle Kariyer, Pepsico Türkiye Kariyer ve daha bir çok örnek..

 • Murat Salman

  Merhaba,

  İlginiz ve katılımınız için çok teşekkür ederim. Fakat farklı yerlerden konuya yaklaşmışsınız.

  Kariyer’in facebook sayfasını yazımı yazmadan önce incelemiştim. Fakat kariyerin yaptığı sadece ön sayfadaki ilanları göstermek ki benim bahsettiğim bu değil.

  Ford Türkiye Kariyer, Abank Kariyer, Siemens Kariyer, Nestle Kariyer ve Kariyer namına diğerleri… Benim bahsettiklerim de bunlar değil çünkü bunlar markaların farklı hesapları.

  Yazımda da bahsettiğim gibi markaların (Ör: Turkcell, Türk Telekom) kendi kullanıcı profillerinden o fırsatları vermeleridir.

  Saygılarımla

Leave a Comment